O NAS

[01] Gallery: galeria sztuki działająca w przestrzeni wirtualnej online

01 Gallery to inicjatywa trzech młodych twórców, którzy proponują nowatorski sposób pracy zarówno z przestrzenią wystawienniczą, jak i z artystami. Wystawy są tworzone w wirtualnym środowisku 3D, co pozwala na niczym nieograniczoną kreatywność i realizację nawet najbardziej wymagających pomysłów.

Wystarczy włączyć przeglądarkę, przejść na stronę galerii, potem pozostaje tylko już jedno kliknięcie i oglądamy aktualną wystawę; projekt tworzony jest w technologii 3D przy współpracy z najlepszymi młodymi twórcami z kraju i zagranicy. Nowa forma przestrzeni, która nie jest ograniczona murami budynku, pozwala artyście na finalizowanie najśmielszych i najbardziej wymagających konceptów, jednocześnie nie wymagając znajomości technologii, ponieważ wszystkie projekty powstają we współpracy z zespołem 01.

Równolegle z każdą premierą wystawy jest wydawany nowy numer 01 ZIN, który przeszedł długą drogę od broszury z tekstem kuratorskim do autonomicznej publikacji, nawiązującej formą do pierwszych tego typu form wydawniczych, drukowanych poza głównym obiegiem. W 01 ZIN znajdują się stałe rubryki prowadzone przez młodych literatów, inne formy pisane dobierane do każdego numeru oraz dzieła artystów i artystek.

Poza dostarczaniem nowych narzędzi twórczych celem istnienia [01] Gallery jest zapewnienie szerokiego dostępu do sztuki współczesnej, której ośrodki często znajdują się poza zasięgiem mieszkańców mniejszych miast oraz zagwarantowanie młodym i ambitnym twórcą formę współpracy, dzięki której zaprezentują swoje koncepty szerszemu gronu odbiorców.

Do tej pory na łamach projektu 01 Gallery ukazało się pięć wystaw, pięć numerów 01 ZIN, a samą galerię w szczytowych okresach odwiedzało przeszło pięciu tysięcy użytkowników i użytkowniczek.

O galerii w mediach:

Artykuł o galerii, na łamach F5 Katowice:
http://www.fpiec.pl/tu-i-teraz/niezwykly-projekt-studentow-z-katowic-stworzyli-pierwsza-na-swiecie-wirtualna-galerie-sztuki

Artykuł o galerii, opublikowany przez Radio Kampus:
https://radiokampus.fm/aktualnosci/85767917.html

Wystawa P.O.M. Piotr Marzec, realizowana w naszej przestrzeni, została wymieniona w najciekawszych wystawach lata 2019:
https://magazynszum.pl/najciekawsze-wystawy-lata-2019/

Artykuł o galerii w NN6T:
https://www.nn6t.pl/2020/07/13/wspolczesny-horror16-07-16-09/

Zapowiedź wystawy „Pochwała Przemijalności”:
https://magazynszum.pl/13-19-lipca/